چه کسی بر آگهی های اینترنتی نظارت می کند؟

  • ارسال شده در تاریخ 1398/05/06 ساعت 11:57
  • توسط: املاک آسایش

ابتدای امسال همزمان با جهش قیمت مسکن و خودرو بسیاری از کارشناسان و مسئولان اعلام کردند که این جهش به دلیل ارائه قیمت های کاذب در سایت های درج آگهی و فضای مجازی است. همین موضوع باعث شد که اوایل اردیبهشت پلیس فتا به این حوزه وارد شود در نتیجه در آن بازه زمانی تمامی قیمت ها از روی سایت های اینترنتی برداشته و معاملات به صورت توافقی انجام شد اما بعد از گذشت مدت زمان کوتاهی مجدد قیمت ها به این سایت ها بازگشت به طوری که هم اکنون با توجه به فصل جا به جایی ، تمامی قیمت های اجاره در این سایت ها درج شده است. 

قیمت ها در سایت درج آگهی گران تر از قیمت های مشاوران املاک است 
مستاجری در گفت وگو با خبرنگار راه و شهرسازی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان ، گفت: امسال قیمت ها در مقایسه با سال گذشته بیش از ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش یافته است و من با حقوق یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی چگونه می توانم یک میلیون تومان اجاره بدهم. 

وی افزود: بسیاری از آگهی های درج شده در فضای مجازی توسط مشاوران املاک صورت می گیرد با این حال آنها فعالیت خود را در این فضا تکذیب می کنند. 

این مستاجر اظهار کرد: تا زمانیکه سایت های درج آگهی رواج چندانی نداشت، قیمت های اجاره به صورت متعادل افزایش می یافت، اما در دو سال اخیر با ورود سوداگران به این بازار قیمت ها چه در بخش خرید و فروش و چه در بخش اجاره بها به صورت جهشی افزایش یافته است. 

بر اساس این گزارش هم اکنون به دلیل جهش و رشد بیش از ۳۰ درصدی قیمت اجاره بها بسیاری از مستاجران به بیرون از شهر ها کوچ کرده اند و همین موضوع باعث شده است که قیمت های اجاره در حاشیه شهر ها نیز به صورت نامتعارف افزایش یابد. در برخی از شهر ها مانند کرمانشاه به گفته نماینده این شهر در مجلس، مستاجران به چادر نشینی و کانکس نشینی روی آورده اند. 

بررسی ها نشان می دهد که قیمت خرید و فروش و اجاره مسکن در سایت های درج آگهی حداقل ۳۰ درصد گران تر از متوسط قیمت ها در مشاوران املاک است. 

در یک ماه گذشته شاهد تبلیغات گسترده آگهی های مسکن در سایت های درج آگهی بوده ایم و همین باعث ورود بیشتر دلالان به این بازار شده است، بعبارتی این آگهی ها نقش موثری در افزایش دلال بازی و بازار سازی داشته است. 

به گفته بسیاری از کارشناسان، سایت های درج آگهی تبلیغات را به سمت جذب دلال ها برده و فضا را برای تعریف قیمت های دروغین و کاذب مهیا کرده است. مسکن یک کالای اساسی و مصرفی برای مردم به شمار می رود، ولی به دلیل افزایش بیش از ۱۰۰ درصدی قیمت ها، این کالا هم اکنون به عنوان یک کالای سرمایه ای شناخته می شود. 

همزمان با برداشته شدن قیمت ها از سایت های درج آگهی، بازار مسکن و خودرو کمی آرام شد. یکی از مسئولان پلیس فتا در این خصوص اعلام کرد که به واسطه فعالیت سودجویان و دلالان در سایت های درج آگهی، شاهد افزایش بی رویه و خارج از عرف قیمت خودرو و مسکن بوده ایم اما با رصد دائمی و مستمر فعالیت این گونه سایت ها، قیمت خودرو و مسکن از آنها حذف شده است و امیدواریم با همکاری وزارت راه و شهرسازی و ایجاد یک سامانه قیمتی مناسب مانع ورود مجدد دلالان و واسطه گران به این بازار شویم. 

برخی سایت های درج آگهی مسکن مجوز فعالیت ندارند 
حسام عقبایی نائب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک استان تهران در گفت و گو با خبرنگار راه و شهرسازی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان ، با اشاره به اینکه قانون نظام صنفی اجازه فعالیت مشاوران املاک در فضای مجازی را داده است، گفت: مشاوران املاکی که دارای پروانه کسب هستند علاوه بر آنکه می توانند در مغازه ای به صورت فیزیکی فعالیت کنند، امکان فعالیت در فضای مجازی را هم دارند. 

وی گفت: البته بسیاری از آگهی دهندگانی که در فضای مجازی فعالیت می کنند دارای پروانه کسب و یا مجوز لازم نیستند به همین دلیل فعالیت اینگونه افراد به عنوان مشاور املاک در فضای مجازی غیر قانونی است. 

عقبایی اظهار کرد: مشاوران املاک اگر در سایت های درج آگهی فعالیتی می کنند باید بانک اطلاعاتی درستی از وزارت راه و شهرسازی را در اختیار داشته باشند و از سوی دیگر حق درج قیمت را ندارند. 

نائب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک استان تهران گفت: متاسفانه برخی از سایت های درج آگهی که در حوزه مسکن فعالیت می کنند، پروانه ای از وزارت ارشاد یا پلیس فتا ندارند و همین موضوع باعث شده است که با ارائه قیمت های کاذب و توهم زا مالکان و موجران را تحریک به افزایش قیمت کنند. 

وی تصریح کرد: سایت های درج آگهی که در بخش مسکن فعالیت می کنند باید با وزارت ارشاد و پلیس فتا هماهنگ باشند و تمامی مجوز های لازم را برای فعالیت در این حوزه کسب کنند. 

عقبایی افزود: برخی از سودجویان به بهانه اینکه مشاور املاک هستند اقدام به درج قیمت های کاذب در این سایت ها می کنند، اما این افراد تنها به فکر منافع خودشان هستند و همین موضوع باعث ایجاد نابسامانی و افزایش قیمت در بازار مسکن می شود. 

نائب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک استان تهران افزود: ممکن است دو واحد مسکونی مشابه در یک محله میلیون ها تومان تفاوت قیمتی داشته باشند، اما اگر فردی نا آشنا به این حوزه وارد شود و یک آگهی برای این واحد ها ارائه کند باعث بر هم ریختگی بازار مسکن در این محله می شود بنابراین آگهی دهندگان در سایت های درج آگهی حتما باید با وزارت راه و شهرسازی، اتحادیه املاک و دادستانی هماهنگ شده باشند. 

وی افزود: اگر قرار است برخی از سایت های درج آگهی وارد حوزه مسکن شوند باید شناسنامه کاملی از مجوز ها و فعالیت های خود را در همان ابتدای صفحه درج کنند در غیر این صورت متقاضیان حوزه مسکن مراقب آگهی های دروغین دلالی و خرید و فروش مسکن در آن صفحه مجازی باشند. 

افزایش قیمت به دلیل ورود سایت های اینترنتی به بازار نیست 
همچنین حسن محتشم عضو انجمن انبوه سازان استان تهران در گفت و گو با خبرنگار راه و شهرسازی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان ، بیان کرد: متاسفانه در چند سال گذشته میزان ورود بنگاه های مسکن و معاملاتی در تمامی محله ها وشهر ها افزایش یافته و از سوی دیگر با افزایش قیمت مسکن قیمت بازار اجاره هم افزایش یافته است. 

وی با اشاره به اینکه اگر چه فعالیت دلالان و سوداگران در فضای مجازی در بازار مسکن تاثیر دارد، اما دلیل اصلی افزایش قیمت مسکن، رشد جهشی قیمت زمین، رکود اقتصادی و کاهش ارزش پول ملی کشور است. 

محتشم اظهار کرد: بازار اجاره هم به دلیل آنکه قیمت مسکن افزایش یافته، دچار نوسان شده است و در برخی از مناطق شاهد رشد دو برابری اجاره بها هستیم. 

عضو انجمن انبوه سازان استان تهران اظهار کرد: دولت باید نظارت خود را بر ورود دلالان به حوزه مسکن محسوس کند تا این بازار از شوک قیمتی که به خود دیده خارج شود. 

بر اساس این گزارش هم اکنون دلالان و سوداگران در نقش مشاوران املاک، بازار مسکن را به هم ریخته اند این در حالی است که فعالیت در سایت های اینترنتی به ویژه در حوزه مسکن باید با نظارت بیشتری صورت گیرد تا متقاضیان و مستاجرانی که به دنبال واحد مسکونی مناسب هستند نگران نباشند. 

درج قیمت های کاذب در فضای مجازی حوزه مسکن باعث نگرانی بسیاری از مستاجران و خوشحالی مالکان و موجران شده است، اما این قیمت ها در بازار مسکن واقعی نیست و باید نظارت دولت و بخش های مربوطه در این حوزه افزایش یابد.

مشاورین املاک آسایش

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.